Ізотерапія в роботі з дітьми – ІНСТИТУТ ПРАКТИЧНОЇ ПСИХОЛОГІЇ ОЛЬГИ ГАРКАВЕЦЬ

Ізотерапія в роботі з дітьми

27460464

Ізотерапія в роботі з дітьми

Ізотерапія – це використання малюнка в терапевтичному процесі з дітьми та дорослими. Ізотерапія є одним із найбезпечніших, легких та цікавих напрямків арт-терапії.

Які переваги ізотерапії у роботі з дітьми?

Основна перевага цього методу полягає в тому, що дитячий психолог може застосовувати ізотерапію з дітьми будь-якого віку. Навіть у два-три роки дитина може малювати пальцями на великих аркушах паперу. Підліток може малювати простими чи кольоровими олівцями, іншими інструментами.

В ізотерапії нам не потрібне вміння клієнта малювати. Навпаки, якщо клієнт не вміє малювати, то в роботі ми отримаємо цікавіші матеріали для подальшої роботи та цікавіші результати.

Як підібрати інструменти для ізотерапії?

По-перше, у дитячого психолога має бути багато різних інструментів для ізотерапії: кольорові олівці, простий олівець, ручка, гуаш, акварельні фарби, крейда. Також можна малювати піском під час занять пісочною терапією або малювати піском на аркуші паперу.

По-друге, важливо використовувати й мати різні аркуші паперу: від маленьких (розмір з метафоричну карту) до великих ватманів (А1, А0).

Терапевт пропонує різні варіанти інструментів для малювання та паперу, а дитина вибирає.

У якому віці та як ми будемо використовувати ізотерапію?

У роботі з маленькими дітьми 3-4 років рекомендується використовувати великі аркуші паперу (ватман або, якщо немає можливості купити ватман, можна склеїти кілька аркушів А4). На зовсім маленькому листочку дитині до 4-5 років буде складно й незручно малювати, в цьому немає сенсу.

Найчастіше дитина в цьому віці вибирає фарби (гуаш) і малюватиме пальцями. Вона вмочує пальці в гуаш і наносить щось на аркуш або спочатку дитина  розфарбовує свої долоні, та залишає їх відбитки на папері.

Цей спосіб дає нам можливість забезпечити чи повернути почуття безпеки дитині, відчути себе захищеною. І це найважливіше, що може дати дитині консультація з дитячим психологом.

Якщо дитина відмовляється малювати фарбами, тоді пропонуємо олівці. Важливо, щоб дитині було зручно тримати олівці. Вони мають бути «товсті» (широкі в діаметрі) та «м’які». Будь ласка, обов’язково пошукайте олівці, які випускають спеціально для дітей 3-4 років. У дитини в такому віці ще слабка рука, а олівці зручно тримати і не потрібно сильно натискати. Крім того, коли маленька дитина натискає на олівець, такий олівець менше ламається, відповідно в роботі також буде зручніше. Також у цьому віці дитина, якщо захоче, може малювати крейдою.

Дошкільнята, діти 5-6 років, можуть малювати вже й на маленьких аркушах. Діти, як і раніше, люблять малювати фарбами, можуть малювати олівцями. Особливо тривожні діти, діти з якимось травматичним переживанням можуть відмовлятися від фарб. Вони можуть малювати кульковою ручкою, гелевою ручкою (ще один із інструментів, який варто придбати). Ручки теж мають бути «м’які», щоб дитині не потрібно було витрачати багато зусиль. Будь ласка, підберіть ручку, яка легко малює.

Якщо дитина – молодший школяр, то в цьому віці вже можна додати простий олівець. Діти в цьому віці часто люблять малювати простим олівцем. Для роботи з дітьми такого віку вам знадобляться і фарби, і кольорові олівці.

Підлітки на перших зустрічах зазвичай не погоджуються малювати фарбами. Тоді використовуємо кольорові та прості олівці, ручки. До речі, підлітки часто люблять малювати гелевими ручками.

Які обмеження при застосуванні ізотерапії?

Обмеження при застосуванні цього методу більш пов’язані зі здоров’ям дитини. Якщо дитина має якийсь вид алергії або щось у неї з дихальною системою, то не можна використовувати фарби із запахом. Тому важливо спитати у батьків про наявність хвороб.

Якщо у дитини є подряпини, порізи, якщо дитина, наприклад, гризе нігті і має якісь ранки, або здирає задирки, тоді, звичайно, фарбами потрібно малювати або обережно, або їх не використовувати. Тобто, ми підбираємо інструменти, виходячи з фізичного стану дитини.

 Обмежень у використанні кольорів немає, тому пропонуйте всі кольори, які маєте. Терапевту дуже важливо оновлювати свій інструментарій, стежити за тим, щоб у вас завжди були для дітей фарби, олівці, крейда тощо різних кольорів.

Види ізотерапії

Існує багато різних видів ізотерапії. Ми можемо працювати з проективною методикою, коли є певні значення, наприклад техніки «Людина під дощем», «Баранець у пляшці», «Будинок як сімейна система», «Малюнок сім’ї» та інші. Це ті методики, у яких є чіткі позначення, є трактування.

При цьому можна використовувати малюнок, у якому дитина щось малює сама, фантазує. Ви застосовуєте одну з численних технік і працюєте з тим матеріалом, який вам дитина розповість.

Ізотерапія буває «у відкриту» (дитина малює з відкритими очима, бачить, що вона малює) і «у закриту» (малює із закритими очима)

Є техніки, коли дитина малює однією рукою – провідною. А можна попросити малюка малювати не провідною рукою або навіть двома руками одночасно.

Чи є у кожного кольору своє значення?

Дуже часто запитують і просять дати трактування кольорів. У нас є Люшер, який пропонує певне трактування кольорів, що вони означають тощо. Намагайтеся якомога більше спиратися на те, що вам говорить дитина. Питайте дитину: «Чому цей песик синій? Чому це море чорне?» Дуже важливо запитувати, що саме цей колір означає у дитини.

  Безумовно, важливо звертати увагу на зміну палітри кольорів: наприклад, дитина малювала яскравими кольорами, а потім почала малювати все чорним. Тут необхідно поговорити з батьками про те, що сталося.

Таким чином, ізотерапію важливо використовувати в роботі з дітьми. Важливо вміти нею користуватися та вміти індивідуально підбирати інструменти, техніки, методики. Діти дуже люблять ізотерапію!

We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners. View more
Accept